New Instructors and Accomplishments

New Instructors

July - December 2017 (PDF)

January - June 2017 (PDF)

July - December 2016 (PDF)

January - June 2016 (PDF)

Partner Spotlight

Take Me Fishing Hutsell!

Take Me Fishing Houston! began as a pilot project in 2005 to introduce students and their families to fishing. Built on the vision of teacher Mark Fobian and the work of a few dedicated teachers, the project included several community partners and several elementary schools in the Houston region, including West Columbia, Golbow, Grissom, Lyons and Hutsell.

In the spring of 2016, Hutsell Elementary celebrated their 10th anniversary fishing event. Check out the history of this successful school program (PDF).

Dallas Ecological Foundation

Dallas Ecological Foundation (DEF) announced their Outdoor Education Teacher of the Year, Coach Lloyd Love with Pasadena ISD. Watch the inspiring video to see how he incorporates Angler Education into his high school classes.

Aquatic Ed Year in Review

September 2016 - August 2017

Thanks to our dedicated volunteers, partners and staff we had a wonderful year!
Classes and outreach events were held throughout the state at fishing and fly fishing events, parks, schools, universities, senior living centers, summer camps, teacher conferences, and VA centers.

Class type Volunteer Hours Adult Participants Youth Participants Total Participants
Basic Angler 6,293 3,276 17,556 20,832
Advanced Angler 380 80 549 629
Basic/Adv Combo 1,079 393 1,989 2,382
Fishing Outreach 6,486 13,794 22,953 36,747
Beginning Fly Fishing 1,286 512 240 752
Intermediate Fly Fishing 25 97 1 98
Beg/Int Fly Fishing Combo 146 194 47 241
Fly Fishing Outreach 1,856 1,834 431 2,265
Specialty Clinics 689 707 1,829 2,536
Angler Education Instructor 713 748 -- 748
Angler/Fly Fishing Instructor Combo 21 54 -- 54
Fly Fishing Instructor 66 17 -- 17
Go Fish! Learn to Fish Events 1,415 912 1,179 2,091
Take Me Fishing Trailer Events 244 2,656 4,175 6,831
TOTALS: 20,698 25,274 50,949 76,223

Top Lures - Over 100 hours!

September 2016 - August 2017

SCHERER, MICHAEL 378 hrs
GEBAUER, TIMOTHY 330 hrs
SHIRAISHI, DOUGLAS 298.5 hrs
HILLMAN, ALFRED 298 hrs
MARTZ, R KEITH 291 hrs
ANDERSON, JERE 287 hrs
SMITH, DAVID C 274 hrs
FITZGERALD, THOMAS 271.5 hrs
STAAB, NEIL 250 hrs
JOHNSON, RICHARD 202 hrs
WILSON, SHANE 200.5 hrs
WALKER, PAUL 200 hrs
FITZGERALD, RHONDA 193 hrs
NICHOLSON, ROB 187.5 hrs
GRIFFIN, MONTY 176 hrs
BRASHEAR, ROBERT 169 hrs
BROADHEAD, ROBERT 162 hrs
LECCA, VINCENT 161.5hrs
THOMAS, MICHAEL 159 hrs
SIMMS JUSTICE, MELANIE 159 hrs
SMITH, TERRY 156.5 hrs
VALDEREZ, CRYSTAL 148 hrs
MONTAYNE, DANIEL 145 hrs
URBANO, JUAN 142 hrs
VAN DE PUTTE, TONI 139.8 hrs
DUNK, PAUL 137 hrs
SALAS, JR., JUAN 135.3 hrs
SALGADO, KITTY 130.3 hrs
KRUEGER, MARK 120 hrs
SHAVER, BRENDA 115 hrs
REA, PETER 111.5 hrs
GARCIA, RODD 111.5 hrs
OGRIN, RICHARD 110.5 hrs
LOVE, LLOYD 110 hrs
CUNNINGHAM, KEVIN 109 hrs
KLEINDIENST, DORIAN 106.5 hrs
OGLESBEE, MARK 104 hrs
HOLSTON, RONALD 104 hrs
FRIESENHAHN, LAURIE 103 hrs
GRIMET, H.C. 102 hrs
GIBBENS, PETER 100 hrs

Thank you to all of our 2017 volunteers! (PDF)

Area Chief Awards - 2018

Bronze, Silver, Gold and Platinum Awards are earned by Area Chiefs for their leadership and dedication to our Angler Education Instructor training program. The award is based on the number of instructors trained, cumulative from year to year, through Jan 31, 2018.

Congratulations to Our New Area Chiefs for 2018

  • Jan Bates
  • Ryan Cash
  • Oscar Castillo
  • Michael (Slip Cork) Cornett
  • Christina Cordoba
  • Chad Etheridge
  • Elaine Gomez
  • Stacy Holt
  • Jael Miller
  • Wayne Modgling
  • Estella Salas
  • Rosie Zarate
  • Beverly Zinsmeister

Platinum Award
(has trained 200+ people)

  • Jere Anderson
  • Mark Fobian
  • Michael Petrick
  • Michael Scherer
  • Brenda Shaver
  • Michael Thomas
  • Juan Urbano
  • Toni Van de Putte
  • Paul Walker
  • Shane Wilson

Gold Award
(has trained 50-199 people)

  • Robert Brashear
  • Don Carter
  • Rhonda Fitzgerald
  • Thomas Fitzgerald
  • Rodd Garcia
  • Jerry Hamon
  • Richard Johnson
  • Steve Keo
  • Aaron Kint
  • Dorian Kleindienst
  • Nikia Lewis
  • Richard Ogrin
  • Juan Salas, Jr.
  • Kitty Salgado
  • Terry Smith

Silver Award
(has trained 25-49 people)

  • James Bass
  • Alfred Hillman
  • Vincent Lecca
  • Kimberly Penick

Bronze Award
(has trained 10-24 people)

  • Treasa Antony
  • Michael McCorkhill
  • Brock Minton
  • Mike Mullenweg
  • Connie Petruskevich